Dla osób kompletnie nie w temacie: najpierw był Google Asystent, później Google Gemini a obecnie pojawił się Gemini Live. Asystenta możesz aktywować na swoim androidowym smartfonie i przez głosowe komendy, zaczynające się od 'Hello Google’ (lub 'Hej Google’), zlecać mu bezdotykową organizację naszego urządzenia jak wysyłanie za nas wiadomości, ustawianie alarmu na wybraną godzinę, itd. Kontynuacją Asystenta jest Google Gemini – można go zainstalować z Google Play i po aktywacji automatycznie przejmie on rolę wcześniej wspomnianego Google Asystenta w naszym telefonie. Gemini, podobnie jak Asystent, aktywuje się po wypowiedzeniu 'Hello Google’, ale jest bardziej elastyczne w rozumieniu naszych pytań i zleceń. Utrudnieniem jest to, że każde nowe zadanie trzeba tak samo zaczynać od 'Hello Google’, więc konwersacja nie ma do końca pewnego naturalnego rytmu.
- Gemini Live – zobacz o co chodzi
- Gemini vs Gemini Live
- Jak włączyć Gemini vs Jak włączyć Gemini Live?
- Czy mogę rozmawiać z Gemini Live po polsku?
- Czy Gemini Live będzie miał dostęp do innych aplikacji na moim telefonie?
- Główni konkurenci Gemini Live i czy również są dostępni za darmo?
- Jak tak naprawdę skorzystać z Gemini Live?
W czwartek (12 września) Google udostępniło Gemini Live – wewnątrz aplikacji Gemini jest przycisk, który aktywuje Live’a, jakby na zasadzie rozmowy telefonicznej, gdzie można Gemini zadawać pytania, przerwać wypowiedź, kontynuować bez magicznej komendy 'Hello Google’.
Google po raz pierwszy zaprezentowało Gemini Live podczas premiery Pixel 9 w zeszłym miesiącu. Początkowo funkcja była dostępna tylko dla subskrybentów Gemini Advanced, jednak obecnie mogą jej używać wszyscy użytkownicy Androidów (wersji 10 i wyżej). Czy to znaczy, że Google Gemini jest darmowe? Odpowiedź jest jak najbardziej tak!
Gemini Live – zobacz o co chodzi
Polecamy zobaczyć na przykładzie jak może wyglądać korzystanie z Gemini Live – w tym video opublikowane na oficjalnym youtube’owym kanale Google, jest zaprezentowana interakcja z Gemini Live przypominjąca bardziej rozmowę telefoniczną z 'real person’ niż rozmowę z chatbot’em.
Gemini vs Gemini Live
Gemini i Gemini Live to jedna i ta sama aplikacja, którą pobierasz z Google Play Store pod nazwą 'Gemini’. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły chatbot, podobny do ChatGPT. Jednak gdy naciśniesz mały przycisk w prawym dolnym rogu, Gemini zmienia się w Gemini Live. To aktywuje możliwość zadawania pytań głosowo, a nawet przerywania odpowiedzi w trakcie jej mówienia.
Jak włączyć Gemini vs Jak włączyć Gemini Live?
Uruchomienie Gemini polega na pobraniu aplikacji Gemini z Google Play Store i jej aktywacji. Wcześniej polecamy się upewnić, że masz wersję Androida 10 lub wyżej, i jeśli nie to, wystarczy ją zaktualizować do wersji najnowszej. Jeśli już jesteś wewnątrz zainstalowanej aplikacji Google Gemini, musisz nacisnąć mały przycisk w prawym dolnym rogu, aby aktywować Gemini Live tryb „na żywo” i zacząć rozmawiać z AI.
Z racji tego, że Gemini Live jest nową funkcją, sporo osób na Reddicie z krajów z poza USA 'narzeka’, że nie widzi ikonki, która aktywuje Live’a. Powód jest taki, że jest to funkcja nowa i aplikacja jest udostępniana stopniowo.
Więc jeśli Twoja aplikacja Gemini wygląda mniej więcej podobnie jak na zamieszczonym poniżej zdjęciu – czyli brakuje przycisku w prawym dolnym rogu aktywującego Gemini Live’a, to jesteś w grupie większości użytkowników, i pozostaje cierpliwie czekać…

Czy mogę rozmawiać z Gemini Live po polsku?
No i właśnie tutaj seria dobrych newsów się kończy – na razie Gemini Live obsługuje tylko język angielski. Google zapowiedziało jednak, że będzie na bieżąco dodawać kolejne wersje językowe. Sama aplikacja Google Gemini jest dostępna po polsku, ale niestety Live czaty na dzień dzisiejszy nie są – choć to ma się zmienić, jak obiecuje Google. Czyli wydaje się, że skoro Gemini rozumie już po polsku, to raczej jego nowsza wersja powinna przejąć jego umiejętności stosunkowo szybko, oby…
Czy Gemini Live będzie miał dostęp do innych aplikacji na moim telefonie?
Nie, Gemini Live działa tylko jako chatbot do rozmów na żywo. Nie ma dostępu do twoich aplikacji, kalendarza, wiadomości czy smart home. Do takich zadań możesz nadal używać standardowej wersji Gemini, która zastępuje Google Assistant i posiada dostęp do twojego telefonu
Główni konkurenci Gemini Live i czy również są dostępni za darmo?
Gemini Live konkuruje z zaawansowanym trybem głosowym ChatGPT oraz nadchodzącym nowym Siri, wspieranym przez Apple Intelligence, który pojawi się na najnowszych iPhone’ach. Jednak aby używać trybu głosowego ChatGPT, musisz mieć płatną subskrypcję, a Apple Intelligence wymaga najnowszego iPhone’a i jeszcze trochę czasu, bo funkcja nie została w pełni udostępniona. Czyli w przypadku Gemini Live dostajemy tak naprawdę produkt, za który u konkurencji trzeba sporo zapłacić.
Jak tak naprawdę skorzystać z Gemini Live?
Jest to narzędzie, które najlepiej sprawdza się, gdy chcesz porozmawiać z AI na żywo. Możesz zadawać pytania, przerywać odpowiedzi i prowadzić bardziej dynamiczną interakcję. Przyda się np. do szybkich konsultacji, zadawania pytań w stylu „na gorąco” i nieformalnych rozmów, kiedy nie potrzebujesz dostępu do funkcji telefonu.
Jednak my również w redakcji TechTrenduje nie mamy jeszcze dostępu do Gemini Live, więc użyliśmy po prostu Gemini do identyfikacji zawartości zdjęcia zrobionego podczas spaceru. Zdjęcie wykonane jest przez aplikację Gemini (nie trzeba go wykonywać osobno i prznosić z Galerii itd.).
Po przesłaniu takiego zdjęcia z zapytaniem: „Jakie gatunki drzew i krzewów są na zdjęciu?”

Odpowiedź Gemini:
„Na podstawie przesłanego zdjęcia mogę stwierdzić, że drzewa są pokryte bluszczem pospolitym (Hedera helix). Jest to bardzo powszechne zjawisko w naszych lasach, zwłaszcza w miejscach zacienionych i wilgotnych. Bluszcz, choć często uważany za pasożyta, w rzeczywistości jest rośliną epifityczną, co oznacza, że korzysta z drzewa jako podpory, ale nie pobierają z niego substancji odżywczych.
Identyfikacja dokładnego gatunku drzew pod bluszczem jest niestety utrudniona ze względu na ograniczone widoczności kory, liści i innych charakterystycznych cech. Aby móc podać bardziej precyzyjną odpowiedź, potrzebowałabym dodatkowych informacji lub zdjęć, które ukazałyby:
- Najbardziej prawdopodobnymi kandydatami na drzewa, które mogą występować pod bluszczem w naszych lasach, są:
- Dąb szypułkowy: Jest to jedno z najpowszechniejszych drzew liściastych w Polsce.
- Grab zwyczajny: Często występuje w lasach mieszanych, zwłaszcza na glebach żyznych.”
Jest to kompletnie randomowy przykład zastosowania Gemini – można sobie wyobrazić zdjęcie pasma górskiego, ulicy w mieście czy budynku i próbę użycia narzędzia Google w podobny informacyjny sposób.
Źródło: opracowanie własne, redakcja TT. Zdjęcie otwierające: pexels.com